KOCOUR

Kocour / The Cat

„Once, there was a cat who lived for a million years.
He died a million times. He lived a million times.
He was truly a splendid tabby-cat.
A million people loved him,
and a million people cried when he died.
But never once did the cat cry.“.
Yoko Sono, The Cat Who Lived a Million Times

Představení je příběhem dvou postav. Možná miliónem příběhů, miliónu postav. O přátelství, trápení a radosti. O hrách, které můžou přinést nečekané výsledky a překvapit. O zvratu, který musí přijít. O hledání svobody, která není samozřejmou.

Rodinné představení inspirované groteskou a fyzickým divadlem vypráví především obrazem, pohybem, situací a hudbou. Tyto formy vyprávění autoři zvolili proto, že oba milují fyzické divadlo a jsou přesvědčení, že ke komunikaci s divákem není vždy potřeba slov. A ne jinak je tomu u dětského diváka. Děti naopak autoři vnímají jako imaginaci otevřenější publikum, které se teprve učí vnímat mnohoznačnosti jazyka, který někdy odvádí pozornost od základních hodnot mezilidských vztahů. Představení je určeno dětem od 3 let a dospělým.

Sláva Zubkov a Marek Menšík pro inscenaci hledají současný nonverbální jazyk srozumitelný napříč národy a věky diváků. Chtějí vyprávět obrazem a situací. Chtějí je sdílet s diváky, účastníky děje.

autoři: Sláva Zubkov, Marek Menšík
režisérská a dramaturgická spolupráce: Béatrice Jaccard (CH)
hudba: Lukáš Urbanec
světelný design: Zuzana Režná
scénografie: Klára Hejlková
produkce: Barbora Jílková, Hedvika Drenčeni (Kredance z.s. České Budějovice)
překlady podkladů do francouzštiny: Kateřina Konopecká, Soňa Kalivodová
foto: Veronika Brunová

Vznik představení podpořila Nadace život umělce. Premiéra proběhla 30. dubna 2016 na Švestkovém dvoře v Malovicích.

kontakt produkce: Bára Paulátová, Kredance z.s., tel.: 776 325 440, email: paulatova@kredance.cz, Barbora Jílková, Kredance, z.s., tel. 728 882 704, email: jilkova@kredance.cz


/// PLÁNOVANÉ REPRÍZY ///

21. října 2017 // Treyvaux the Theatre de l’Arbanel, Švýcarsko

19. listopadu 2017 // Městské divadlo Varnsdorf

11. ledna 2018 // Městské divadlo Prachatice

pro rezervaci vstupenek pište na jilkova@kredance.cz

UVÁDĚNÍ REPRÍZ KOCOURA BY SE NEOBEŠLO BEZ GRANTOVÉ PODPORY A PODPORY JEDNOTLIVCŮ. CHTĚLI BYSTE PODPOŘIT DALŠÍ REPRÍZY KOCOURA? DĚKUJEME! KONTAKTUJTE NÁS, PROSÍM. (paulatova@kredance.cz, 776 325 440)


O autorech:

Sláva Zubkov, člen Malého divadla v Českých Budějovicích vystudoval Divadlení akademii v Petrohradě, 12 let byl členem Drift Company v Zurichu, nyní je jejich stálým hostem.

Marek Menšík, jako host působí v Malém divadle v ČB, vystudoval Katedru alternativního a loutkového divadla na DAMU Praha, spolupracuje s tanečníkem a choreografem Jarem Viňarským, skupinou VerTeDance či Spitfire Company a dalšími.


Historie projektu

V září 2015 byl Kredance, z.s. osloven, aby se ujal produkce projektu Kocour. S velkou ctí a nadšením jsme tuto nabídku přijali. Zde vás budeme informovat o aktuálním dění okolo tohoto projektu.

Kde jste Kocoura už mohli vidět:

11. března 2016 // veřejná zkouška / work in progress prezentace na Švestkovém dvoře

30. dubna 2016 // 17.00 h // premiéra na Švestkovém dvoře v Malovicích

29. června 2016 // 17.00 h // Studiová scéna Na Půdě Jihočeského divadla

3. července 2016 // 18.00 h // centrum CESTA v Táboře

28. září 2016 // 18.00 h // festival Malá Inventura České Budějovice

21. února 2017 // 18.00 h // divadlo Alta v Praze v rámci festivalu Malá Inventura

4. června 2017 // 14.00 h // Divadlo Oskara Nedbala Tábor // toto představení je uvedeno v rámci festivalu Tanec Praha

9. června 2017 // 10.00 h // Divadlo Fráni Šrámka Písek // toto představení je uvedeno v rámci projektu „Rezidenti performing arts jižních Čech“ a je financováno ze zdrojů Jihočeského kraje a Státního fondu kultury ČR.

18. června 2017 // 15.00 h // Moving station Plzeň // toto představení je uvedeno v rámci festivalu Tanec Praha

29. září 2017 // 19.45 h // festival DADAINSPIRAČNÍ DNY ZUŠ Vítězslava Nováka, Jindřichův Hradec

21. října 2017 //17.00 h // Treyvaux the Theatre de l’Arbanel, Švýcarsko

Představení Kocour vzniklo v Českých Budějovicích. Jedná se o projekt představení založeného na kombinaci prvků současného fyzického divadla, akrobacie a tance a divadla pro děti a rodiny. Základní inspirací k práci je básnický příběh japonské autorky Yoko Sano “The Cat Who Lived One Milion Times”. Hlavní postavou příběhu je kocour, který prožije milion životů, milion příběhů. Jednou je mazlíčkem krále, který jej bere s sebou do válek, jindy se plaví s námořníkem po širém moři a jindy vystupuje s cirkusovým kouzelníkem v manéži. Každý epizodický příběh končí kocourovo smrtí. Ten se milionkrát vrací do života a pokaždé do jiných prostředí, která se mu nelíbí a není v nich šťastný. Tak prožije milion životů, ve kterých vždy někomu patří a nikdy není sám sebou a svobodný.

Jednou se kocour narodí jako divoká kočka. Je svobodný. Nemá majitele. V tu ránu je obklopen zájmem a obdivem. Nezdráhá se vychvalovat se pro všechny zkušenosti a dovednosti, jež nasbíral během předchozích životů. Jednu kočičí slečnu, bílou kočičku, jeho vychloubání nezajímá. Díky lásce, která v kocourovi vzplane, je postupně zcela zlomeno jeho vychloubačné a nabubřelé ego. Kocour začne žít pro lásku, pro svou družku a pro jejich společná koťata. Tím jako by se zlomilo prokletí opětných návratů do životů, ve kterých byl kocour nespokojený.

Příběh poukazuje na nezbytnost žití v plném vědomí přítomného okamžiku. Zároveň vyjadřuje názor, že prožité se stává nezbytnou součástí našeho života. Naší zkušeností, která se stává naší moudrostí. Kterou bychom však měli umět v určitý okamžik zcela opustit. Příběh ukazuje, jak jednoduchý a krásný může člověk život mít, když má starost a péči o své blízké a jim vyjadřuje plnou láskyplnost a soucit. Příběh bude adaptován do současného prostředí.

PROJEKT KOCOUR PODPOŘILI:

Vznik představení podpořila Nadace život umělce.

Premiéra Kocoura se uskutečnila v rámci celorepublikových oslav Mezinárodního dne tance. Projekt Mezinárodní den tance – Kocour byl spolufinancován Krajským úřadem Jihočeského kraje.

Představení bylo z části připraveno na 14ti denním rezidenčním pobytu. Pobyt ve Švestkovém dvoře byl podpořen v rámci projektu Kredance 2016, který je spolufinancován Ministerstvem kultury ČR.Aktuality
Aktuality