TWO OR TEN – sólové fyzické představení performera Marka Menšíka inspirované dílem básníka Jiřího Ortena (1919 – 1941)

„Jdu lesem. Proběhnu lesem. Tam bylo městečko a byli tam lidé. Já jsem k nim přišel. Hleděl jsem na ně, leč jsem byl nahý, příliš nahý pro lidi za jezerem. Obléci jsem se musil. Zavedli mě ke krejčímu. Vzal mi míru. Neměl jsem již míru. Nikdy jsem ji neměl. Ztratil jsem ji. Ošatili mě od hlavy až k patě. Mluvili ke mně řečí. Já jsem však dovedl pouze křičet. Poněkud jsme si nerozuměli.“ (Eta, Eta, žlutí ptáci)

TWO OR TEN

Režie, choreografie, interpretace: Marek Menšík
Autor textů: Jiří Orten
Dramaturgická spolupráce: Jaro Viňarský
Hudba: Lukáš Urbanec
Světelný design: Zuzana Režná
Produkce: Barbora Jílková, Hedvika Drenčeni, Kredance z.s.
Grafika: Martin Šimánek
Fotografie: Hedvika Drenčeni
Překlad textů do Angličtiny: Julie Klimentová

Marek Menšík (narozen 11. května 1984) vystudoval Herectví alternativního a loutkového divadla na DAMU Praha. Během studia navázal pracovní spolupráci s tanečníkem a choreografem Jarem Viňarským. S touto spoluprací se vydal do světa tanečního a fyzického divadla. Marek Menšík kombinuje fyzické divadlo a tanec s herectvím klasickým i loutkovým. Za sebou má spolupráci například s  Vertedance, Spitfire Company, Radimem Vizvárym nebo souborem tYhle. Věnuje se vlastní tvorbě určené pro galerie (Národní galerie, Dům umění České Budějovice, Alšova Jihočeská galerie a další. Spolupracuje také s dánskou tanečnicí a choreografkou Kitt Johnson s níž spoluvytvářel mezinárodní site specific projekt „12“ v létě 2015 v Kodani a v zimě 2016 se zúčastní, jako performer, nového tanečního projektu STAFET. V neposlední řadě se věnuje tvorbě představení pro děti a mládež. Například projekty O psu Pes nebo fyzické představení Kocour. Dramaturgicky se podílel například na novém projektu Výš souboru tYhle.


RECENZE

Zdeněk Brdek, Milk & Honey, http://www.mlikoamed.cz/2017/09/11/v-prvnim-okamziku/ 


Za finanční podpory: Ministerstvo kultury ČR, International Visegrad Fund, statutární město České Budějovice, Nadace život umělce

Ve spolupráci: rezi.dance v lese, Záhrada – Centrum nezávislej kultúry, Jihočeské divadlo v Českých Budějovicích.