Martina Hajdyla Lacová, Stano Dobák: SuperNaturals

SUPERNATURALS!!!! poslední taneční představení v prostoru Kredance v R51. Po představení rozlučkový večírek! 

Dva úplně obyčejní smrtelníci se rozhodnou stát superhrdiny. Může jejich soužití zůstat nadále tak super? Jedinečnost charakterů ve víru změny, záchrany, přetvářky a snahy hrát si na něco, co v žádném případě nejsem. Fyzické uchopení okamžiků fiktivní nadlidské síly. Heroismus v podobě normálních smrtelníků, kteří musí občas tasit tajné zbraně.

Koncept, choreografie / Concept, choreography: Martina Hajdyla Lacová a Stano Dobák

Tanec / Performed by: Martina Hajdyla Lacová, Stano Dobák/Lukáš Homola

Pohybová a režijní spolupráce / Movement and director’s cooperation: Peter Šavel

Světelný design / Light design: Stano Dobák, Štěpán Hejzlar

Producent / Produced by: ME-SA/ Karolína Hejnová

Koprodukce / Coproduction: ALT@RT

Za podpory / Supported by: MHMP, MKČR, Nadace život umělce, ALT@RT

Projekt vznikl v rámci rezidenčního programu Studia ALTA. P

Představení v Kredanci je v rámci Ozvěn Malé inventury 2015 a za podpory Nové sítě. Děkujeme!!!

Martina Hajdyla Lacová

Vystudovala Konzervatóriu J.L.Bellu v Banské Bystrici a Akademii múzických umění v Praze, obor Pedagogika tance. Během studií spolupracovala s mnohými českými a slovenskými choreografy (Marta Poláková, Mirka Eliášová, Šárka Ondrišová, skupina Debris) i ze zahraničními tvůrci (Ji-Eun Lee, Karen Foss, Ann van den Broek, Maya M.Carroll). Od roku 2010 působí jako tanečnice a pedagožka na volné noze. Kombinuje práci a tvorbu v domácím pražském prostředí se spolupracemi v zahraničních souborech. V Praze jí momentálně nejvíce zaměstnává domovská skupina ME-SA, kterou založila společně s tanečnicí a producentkou Karolínou Hejnovou před pěti lety, a soubor VerTeDance. Ve Švýcarsku pracuje se souborem DA MOTUS! a v Norsku s choreografkou Karen Foss. V letech 2011 a 2012 byla nominována na Tanečnici roku; její autorské sólo bylo v roce 2012 nominováno na cenu pro Taneční inscenaci roku 2012. V roce 2015 získala cenu pro Tanečnici roku za výkon v SuperNaturals.

Stanislav Dobák

Vystudoval konzervatoř J. L. Bellu v Bánské Bystrici a v roce 2010 absolvoval na P.A.R.T.S. v Bruselu. V letech 2007 – 2010 tančil v choreografii “Hands” W. Vandekeybuse. Od roku 2009 intenzivně spolupracuje s D. Zambranem – tančil v představení „SHOCK“ (2009) a působí jako jeho pedagogický asistent. Jako tanečník spolupracuje se Salvou Sanchisem (ESP), Pierrem Droulersem (FR) a Danielem Lenihanem (USA). Od roku 2015 bude účinkovat v remaku slavné choreografi Drumming souboru ROSAS.

Společně s Peterem Šavelem vytvořili tři autorské duety, úspěšný projekt Much More Than Nothing pro soubor ME-SA a společně s Jamie Lee vytváří autorské taneční video instalace. V současné době je též studentem bakalářského programu oboru fotografie na IDI/University of Hertfodshire ve Velké Británii.

 

ME-SA

Nezávislá taneční skupina ME-SA vznikla v srpnu roku 2008 jako logické pokračování v té době dvouleté spolupráce choreografky Ji-Eun Lee a česko-slovenské trojice tanečnic Hany Kalouskové, Martiny Hajdyly Lacové a Karolíny Hejnové (Párové). V květnu 2009 uvedla trojice tanečnic autorský site – specific projekt Echoes v Synagoze na Palmovce, který byl oceněn Cenou diváka na České taneční platformě 2010. V sezoně 2010/2011 oslovila ME-SA ke spolupráci slovenské uskupení Debris Company a českou choreografku Lenku Vágnerovou;  zároveň našla skupina stálou scénu v rámci rezidenčního projektu Studio ALTA – Hala 30 v pražských Holešovicích, kde pracuje dodnes. ME-SA  prezentovala své projekty na festivalech Česká taneční platforma, Tanec Praha, Malá inventura, Edinburg Fringe Festival ad. Zakládající členka ME-SY Martina Hajdyla Lacová byla dvakrát nominována na Tanečnici roku (2011, 2012) a její autorské dílo Solos /part III/ získalo nominaci na Taneční inscenaci roku 2012. www.me-sa.cz