Kredance hostí další taneční rezidenci!

V termínu od 19. do 30. června 2017 bude na scéně Na Půdě v Jihočeském divadle zkoušet nové sólové představení ‚No taste, no type‘ Pavla Vařáková – jedna z členek EKS Dance Company.

Co říká o nadcházejícím rezidenčním pobytu sama Pavla Vařáková?
„Tuto rezidenci bych chtěla využít k hledání pohybového materiálu nové sólové choreografie ‚No taste, no type‘. Je to experiment, cesta k nalezení identity, osobitosti a jedinečnosti, kterou je těžké si v dnešním hektickém světě udržet. Představuje pro mě možnost věnovat potřebný čas k osobnímu výzkumu a nalezení způsobu propojení dvou nepostradatelných součástí mého života – tance a jógy. Před rokem jsem se vrátila z mého čtyřletého pobytu v Londýně, kde jsem studovala tanec, praktikovala jógu a sbírala zkušenosti jak už ve sféře umělecké, tak i osobní. Momentálně se nacházím v období života, kde hledám cestu, jak poskládat ze střípků získaných zkušeností svojí mozaiku, která bude spojovat všechny směry, které mě zajímají a vytvořit tak můj osobitý styl. Jelikož jsem rodačka z jižních Čech, věřím, že tato „cesta ke kořenům“ by byla přínosem pro můj osobní rozvoj i vznik této choreografie.“

Pavla Vařáková – získala své taneční vzdělání na konzervatoři Duncan centre v Praze, kde v letech 2006 – 2011 studovala současný tanec, tvorbu, improvizaci a pedagogiku. Po úspěšném absolutoriu se přestěhovala do Londýna, kde pokračovala ve studiu na London Contemporary Dance School a kde do roku 2015 působila jako umělec na volné noze. Své taneční vzdělání obohacuje praktikováním jógy, navštěvováním různých tanečních workshopů a improvizačních jamů. Během svého pobytu v Londýně spolupracovala s Marou Vivas, Peishan Chiew, Vanessou Downie, za studia nastudovala repertoár Sidi Larbi Cherkaoui a byla součástí projektu Tanec v obrazech v Českém Olympijském domě na OH v Londýně 2012 pod vedením Petry Hauerové. Je jedním ze zakladatelů EKS dance company, která propojuje současné umění s různými uměleckými styly a vedle svých projektů pořádá taneční workshopy pro žáky ZUŠ i veřejnost pod názvem ZUŠ tančí s EKS. Skupinu EKS jste mohli vidět na TEDx Budweis (2016), kde uvedli svůj talk s názvem „Taneční divadlo před i za oponou“ a zahájili celou konferenci tanečním performance.

Pavla se věnuje vlastní tvorbě, spolupracuje s mezinárodními umělci a hudebníky. V londýnské galerii Art Represent vedla společně s Maiken Marlen Sundby strukturovanou improvizaci Mind Yourself. Tanečně-hudební kolaborace L/Edge získala cenu Jarmily Jeřábkové na festivalu Nové Evropy 2015. S choreografií SHE (2016) se zúčastnila evropského turné v rámci turné vítězů Festivalu Nové Evropy. Tyto choreografie byly prezentované na zahajovacím festivalu Tanec, Tanec (2016) v Jablonci nad Nisou, kde Pavla také vedla několikadenní workshop pro mladé talenty z Belgie a Chorvatska. Jako interpret se podílela na performance choreografky Jany Vrány na festivalu KULT (2016) v projektu PSYCHOMANIA v režii Tantehorse. Vedle své kreativní činnosti působí od roku 2016 jako pedagožka tance na ZUŠ Bedřicha Smetany v Litomyšli.
EKS dance company byla založena roku 2011 několika absolventy a bývalými spolužáky Konzervatoře Duncan centre. Jejich zájmem ve sféře tanečně- divadelní tvorby je vytvářet současné živé umění skrze úzkou spolupráci s umělci různého původu a zaměření. Jejich první společný projekt Hon na Lišku (2012) byla kolaborace tanečníků, vizuální scénografie, interaktivní projekce a hudebního skladatele. L/Edge (2015), hudebně-taneční představení ve spolupráci s hudebníky Maiken Marlen Sundby a Leandro Mancini, získalo cenu Jarmily Jeřábkové na Festivalu Nové Evropy (2015). Na tomtéž festivalu byla uvedena i choreografie Studna (2015), inspirovaná knihou Kronika ptáčka na klíček spisovatele Huraki Murakami.
Nejnovější choreografii SHE (2016) byla prezentovaná v Praze, Lublině, Budapešti a Banské Bystrici v rámci mezinárodního turné vítězů Festivalu Nové Evropy. S těmito choreografiemi zahájili festival Tanec, Tanec (2016) v Jablonci nad Nisou, kde také vedly několikadenní workshop pro české i zahraniční mladé talenty. EKS doposud spolupracovalo s vizuálními umělci z Lunchmeatu, tanečníky Fabiolou Santanou (Portugalsko), Yiannis Tsigkris (Řecko) a muzikanty Philip Reinert Ovenberg (Dánsko), Ilias Kampanis (Řecko), Maiken Marlen Sundby (Norsko) a Leandro Olivos Mancini (Čile). Vedle vlastní tvorby členové skupiny Ondřej Krejčí, Pavla Vařáková a Kateřina Blažková organizují taneční semináře pro žáky Základních Uměleckých Škol i veřejnost v rámci projektu ZUŠ tančí s EKS.

Prezentace EKS dance company: facebook, kanál You Tube
Rezidence Pavly Vařákové je podpořena Ministerstvem kultury ČR.