POTMEHÚD

Srdečně vás zveme na jedinečné představení POTMEHÚD, pro které si 10.2. zapůjčíme překrásné prostory Švestkového dvora v Malovicích.

Přivezeme vám autorský projekt pětice slovenských tanečníků žijících v Praze v choreografii slovenského Maďara Csabu Molnára. Evropany hledající své folklorní kořeny se šibalským úsměvem na rtech.

Potmehúd (slovensky): huncút, lapaj, figliar.

Folklorní tanec je dnes často synonymem tradice. V inscenaci Potmehúd se tanečníci snaží znovuobjevit tento prapůvodní umělecký projev, zbavit ho muzeálních nánosů a nanovo prožít čirou sílu nespoutané, neumělecké performativnosti. Vytvářejí vlastní originální folklor inspirovaný vitální a pulzující energií lidového tance – tedy jeho skutečnou podstatou, nikoli pohybovými vzorci. Každý z tanečníků vnáší do inscenace svou vlastní zkušenost a osobnost a jednotlivé výstupy proto balancují mezi humorem a dramatem, emotivností a cynizmem. Potmehúd je skutečné divadlo, ale ne díky technické preciznosti, ale proto, že zve diváky ke sdílení tady a teď.

„Krása folklorního tance pro mne spočívá ve schopnosti propojit lidi tak, že v průběhu tance instinktivně komunikují tělem na lidské i společenské úrovni. Osvobozují a naplňují tak svého ducha, ale zároveň se ukotvují v komunitě.“ Csaba Molnár

Inscenace je inspirována představením Journey Home, kterou uvedl Les SlovaKs Dance Collective v roce 2010 na festivalu Hybaj ho! Každé představení bude doprovázet speciální host, který bude začleněn do jevištní hry a bude tanečníky překvapovat. Na festivale Malá inventura ním bude sám autor projektu Csaba Molnár.

Choreografie: Csaba Molnár
Tvorba a tanec: Lucia Kašiarová, Soňa Ferienčíková,
Zdenka Brungot Svíteková, Martin Talaga,
Lukáš Homola a host
Hudba: Tomáš Vtípil
Kostýmy: NOVADIVA, Michala Homolová a Daniel Golík
Produkce: ALT@RT
Koprodukce: BOD.Y

Vstupenky v předprodeji zde:    https://goout.net/cs/listky/potmehud/rmxb/

Podpořili: Představení vzniklo s podporou Ministerstva Kultury ČR, Hl. mesta Prahy, Fondu pre kultúru Slovenskej republiky, ALT@RT z.ú /Studio ALTA

Premiéra představení proběhla 20. 10. 2016 ve Studiu Alta v Praze.

Délka / 50min