Festival současného tance a pohybového divadla Tanec Praha se nám neodvratně blíží a to už po osmé, do Českých Budějovic.
Letos jsme si pro vás připravili opravdové chuťovky!
V Českých Budějovicích uvidíte:
Company Furinkai / Satchie Noro & Silvain Ohl (FR): Origami
Chladný kovový kontejner evokuje stavby a hlavně doky s jejich překladišti globalizovaného obchodního světa. Japonsko-francouzská performerka Satchie Noro ho však vnímá jinak, dodává mu poezii a hravost v důmyslném konstrukčním řešení Silvaina Ohla. Rozložen na tři díly vytváří kontejner působivou dekoraci, divadelní scenérii, v níž se pomalu a promyšleně pohybuje tanečnice, která nezapře svou lásku k novému cirkusu. Nehledá efekt, ale přesnost v každém okamžiku, tanec je hybnou silou metamorfózy – v proměnách perspektivy těla a prostoru. Její industriální romance nás nutí k zastavení se v čase, ponoření se do svého vlastního, ryze poetického azylu uprostřed každodenní šedi.
Bio / Satchie Noro
Satchie Noro je tanečnice, choreografka, vzdušná akrobatka a spoluředitelka prostoru Les Noctambules pro nový cirkus v Nanterre. Po klasických studiích tance si vyzkoušela tradiční i alternativní scénu v Berlíně, aby se vrátila do Francie, kde propadla navíc i novému cirkusu, a později též komunitní práci umělců. V roce 2002 založila vlastní soubor Furinkaï, aby mohla nezávisle zkoumat pohyb v nekonvenčních prostorách, vztah objektu, těla a hudby. Zajímaly ji performance i instalace a později sociální projekty. V roce 2013 poprvé ve spolupráci se Silvain Ohl rozvinula práci s kontejnerem, aby pokračovala v chilském Valparaiso a uvedla premiéru Origami na Biennale de Val-de-Marne s hudbou saxofonisty a skladateleFreda Costy.
Tvůrčí tým
Projekt, koncept: Satchie Noro a Silvain Ohl
Konstrukce: Silvain Ohl a Eric Noël
Tančí: Satchie Noro
Původní hudba: Fred Costa s hlasem Maia Barouh
Placová produkce: Vincent Mallet
Kostýmy: Karine De Barbarin
Koprodukce: Centro Cultural Teatro Container Valparaiso / Les Noctambules de Nanterre /
Institut Français de Santiago du Chili / La Briqueterie, CDC du Val-de-Marne /
Le Centre culturel de La Norville / Le Théâtre d’Arles, scène conventionnée
pour les nouvelles écritures / With help from Arcadi Île-de-France, Dispositif
d’accompagnements / With support from Conseil Général de l’Essonne and la
Direction Régionale des Affaires Culturelles d’Île-de- France – Ministère de la
culture et de la communication /
Světová premiéra představení na Biennale de danse du Val-de-Marne v březnu roku 2015.
Představení vznikalo v průběhu několika rezidencí: Le Citron Jaune – Centre National des Arts de la Rue, Port Saint Louis du Rhône Les Noctambules – Les Arènes de Nanterre, Fabriques de culture Ile de France
Groupe F – Domaine de Boisviel, Mas Thibert
04/06 / 19h / Náměstí Přemysla Otakara II. / Délka představení 35min
Vstupné na místě / navrhujeme 100-200kč (konečnou částku necháme na vás 😉
Festivalový večírek / TANCO_VAČKA / střecha Metropolu
Přijďte si mezi 19 a 21 hodinou vyzkoušet jak se tančí BreakDance s klukama z BUDSIDE a New Style Hustle s Kateřinou Bartošovou a její crew.
Budeme tančit jako o život dokud nás nohy unesou na střeše Metropolu
Kombinace čerstvýho vzduchu kolem a hvězdného nebe nad tebou bude magická…a k tomu ještě vůně grillu a ti nejlepší Budějičtí Djs samozřejmě!
A také velký dík Fight Clubu za ty nejlepší prostory!
Line-up
19 — 20 / BreakDance
20 — 21 / New Style Hustle
21 — 01 / Djs Trojan Horses / Kalimankou Denkou (ex-náruč aster)
Metropol / střecha – vstup přes Fight Club
Vstupné na místě / 100
VerTeDance, Petra Tejnorová a kol. (CZ): POJĎME NA TANEC!
Stručný manuál pro vystrašené diváky.
Několik lekcí o jednom ohroženém druhu.
Tělesný dokument o současném tanci.
Dá se tak abstraktní umění, jako je tanec, vysvětlit? A dá se vysvětlit třeba rovnou tancem? Petra Tejnorová, režisérka, která setrvale překračuje žánry a ve své tvorbě hledá vždy to nejlepší médium na vystižení svého tématu, se spojila se skupinou VerTeDance – a vznikl „stručný manuál pro vystrašené diváky“.
Neboli pokus, jak těm, kteří se tance obávají, poskytnout „návod“ na překonání strachů. Ironie, s níž Petra Tejnorová (ostatně jako i skupina VerTeDance) ráda pracuje, se skrývá i v další vysvětlující větě anotace: „Několik lekcí o jednom ohroženém druhu.“ Bude to tedy dokument, bude to i osobní zpověď, ale bude to hlavně hra s divákem – tím vystrašeným i tím tanečně velmi zběhlým. Na projektu s názvem Pojďme na tanec! autorsky spolupracují Tereza Ondrová, Helena Arenbergerová, Martin Talaga, Helena Araújo a Halka Třešňáková.
Bio / VerTeDance
Taneční skupina VerTeDance vznikla v roce 2004 jako trio tvořené tanečnicemi a choreografkami Veronikou Knytlovou a Terezou Ondrovou a světelným designérem Pavlem Kotlíkem. Za 14 let existence vytvořili VerTeDance přes 20 projektů a spolupracovali s množstvím výrazných tanečních osobností české i zahraniční scény. Soubor je držitelem mnoha ocenění, mimo jiné ceny pro Tanečnici roku (2010), ceny za Nejlepší světelný design (2012, 2014) či Ceny Divadelních novin (2012, 2014). VerTeDance jsou jedinou českou skupinou, která získala třikrát nejprestižnější ocenění v oblasti současného tance – cenu za Taneční inscenaci roku, a to v roce 2005 (Tichomluva), 2012 (Kolik váží vaše touha?) a 2014 (KOREKCE). V roce 2015 byla VerTeDance udělena cena BE Audience Award 2015 a Mess Festival Award 2015 v rámci BE festivalu v Birminghamu a prestižní ocenění Herald Angel Award 2015 na Fringe festivalu v Edinburghu za inscenaci Korekce.
Petra Tejnorová vytvořila několik úspěšných inscenací již během studia DAMU. V roce 2008 byla nominována na Cenu Alfréda Radoka v kategorii Talent. Dlouhodobě se věnuje dokumentárnímu divadlu, fyzickému a autorskému divadlu, divadelním sondám do různých společenských a sociálních vrstev. V posledních projektech (NEVINA, NICK) se zaměřila na žánr live cinema, spojení divadla a filmu.
Jako autorka a režisérka spolupracovala s významnými divadly v Čechách, např. Dejvické divadlo, HaDivadlo, Divadlo Archa, Divadlo PONEC, Studio ALTA.
Autorské inscenace Petry Tejnorové získaly ocenění nejen v Čechách, ale i v zahraničí. Natočila dva krátké filmy (Kniha o plánu – vítězný snímek kategorie VLNY – Ostrava Picture 2013, cena za nejlepší kameru – Mezinárodní kameramanský filmový festival Kamera Oko). Její poslední dokumentární film „Haló, je tam někdo?“ vznikl společně s choreografkou Terezou Ondrovou a měl premiéru v rámci Tance Praha 2017.
Působí taktéž jako pedagog KALD DAMU.
Tvůrčí tým
Tvorba, tanec: Tereza Ondrová, Helena Arenbergerová, Helena Araújo, Halka Třešňáková, Martin Talaga
Režie: Petra Tejnorová
Dramaturgie: Marta Ljubková
Scénografie: Adriana Černá
Lighting design: Katarína Ďuricová
Sound design: Dominik Žižka
Přípravné dílny: Jaro Viňarský, Matthew Rogers, Peter Šavel
Producent: VerTeDance, danceWATCH / Karolína Hejnová
V představení se mluví česky, slovensky a anglicky, bez titulků.
20/06 / 19h / Jihočeské divadlo
Vstupné 200 / Vstupenky ZDE
HALÓ? JE TAM NĚKDO? / film pro dospělé a děti od 7 let
Posílání zprávy nejen o tanci do vesmíru / Petra Tejnorová, Tereza Ondrová a kol.
Jak vidí svůj život dnešní děti? Co by sdělily o sobě, o lidech a celé zeměkouli těm, kteří možná žijí na jiných planetách nebo ve vesmíru? Jak by jim jednoduše popsaly, co je to tanec? Krátký dokument určený dospělým i dětem, kteří milují sci-fi, tanec a další dobrodružství.
Autoři dokumentu:
žáci prvního a druhého stupně základní školy (Helenka, Franta, Luka, Adéla, Lenka a další) ve spolupráci s tanečnicí a choreografkou Terezou Ondrovou, režisérkou Petrou Tejnorovou, kameramany Markem Bartošem a Dominikem Žižkou a produkční Lucií Račkovou.
Producent / Tanec Praha – festival
Délka projekce 45min / Jihočeské divadlo
PROJEKCE POUZE PRO ZÁKLADNÍ ŠKOLY.
V Písku uvidíte:
CreWcollective (CZ): Moving Orchestra I VEN.ku TANCI
Unikátní koncept spolupráce hudebníků a tanečníků slibuje divákům vždy nové a nečekané zážitky. Projekty jsou doslova šité na míru dané lokaci, podle její rozlohy a členitosti se zapojuje 4-5 tanečníků a 4-5 hudebníků, nejen českých, aby obydleli dané místo, které je jim inspirací a spoluvytváří atmosféru. Umělci tak otevírají prostor pro nové asociace, vnímání krásy, která zůstává v normálním městském rytmu často skrytá.
Bio / CreWcollective
CreWcollective je neformálním seskupením, které oslovuje současné tanečníky i hudebníky často v mezinárodním dialogu. Na festivalu vystoupí osobnosti jako Kateřina Dietzová působící v Nizozemí, Veronika Knytlová, Helena Arenbergerová, Tereza Ondrová, Lenka Kniha Bartůňková, Bára Látalová, Roman Zotov či Radim Klásek, hudební složku v dokonalé souhře garantují George Cremaschi z USA, Petr Vrba, Václav Kalivoda, Zdeněk Závodný, Passi Mäkelä z Finska nebo Ian Mikyska působící v Londýně a další.
Tvůrčí tým
14.6. PÍSEK – Performeři / Helena Arenbergerová, Radim Klásek, Roberta Štěpánková, Kateřina Dietzová // Hudba / Zdeněk Závodný, Václav Kalivoda, Petr Vrba, Pasi Mäkelä
14/06 / 17h / začátek na Velkém náměstí / Karlova ulice