MALÁ INVENTURA 2020

Malá inventura je celorepublikovým festivalem nového divadla. Hlavním organizátorem
je Nová síť, která festival pořádá již 18 let. Na začátku roku se Malá inventura koná vždy
nejprve v Praze, v průběhu roku se pak střídají některé další kraje či města. Za České
Budějovice
 je již pátým rokem pořadatelem festivalu Kredance z.s. ve spolupráci s Novou sítí.

 

V půlce října nám festival stopl lock down. Věřili jsme, že před vánoci se situace zlepší a dojde k uvolnění, ale nakonec jsme nuceni využít online sektor. Uvědomujeme si, že není nad osobní zážitek přímo v hledišti, ale věříme, že si festival i tak užijete a příští rok si vše vynahradíme.

 

 

MALÁ INVENTURA 2020 / České Budějovice

 

PROGRAM FESTIVALU

ČTVRTEK  17/12  //  online sektor + projekce Piaristické náměstí
FUGA 89 /  Umělecké duo VerRich / 19h

PÁTEK 18/12  // VÝMĚNÍK1 live stream
Trochu divný večírek! / Výměník1 / 19h

 

SOBOTA 19/12  //  Live stream z Výměníku1
UNDERGROUND COMEDY / Stand up show / 19h

 

VSTUPNÉ   bude za těchto podmínek dobrovolné na účet 2000620997/2010. Není to teď vůbec jednoduché a každé koruny si hodně vážíme. Děkujeme všem za podporu!

 

 

HLAVNÍ PROGRAM / jednotlivá představení

 

FUGA 89 /
Umělecké duo VerRich

Tento projekt vznikal také v rámci našeho projektu PerformanCZe ExchangeD na rezidenčním pobytu v Berlíně v Acud Theater.

Projekce na Piaristickém náměstí není organizovaná akce. Pokud se přijdete podívat jdete na vlastní riziko (viz. nařízení vlády ČR o shromažďování osob, atd.)

Plánovaná repríza představení se za současné situace bohužel nemůže uskutečnit. Proto pro vás zpřístupňujeme česko-německou originální videoknihu, která je součástí původní performance a
zároveň samostatným audiovizuálním dílem. DOPORUČUJEME ji promítnout bez pauzy, na co největší obrazovce a se zvukem nastaveným na maximální snesitelnou hlasitost. V performance jsou obvykle používány barvité, naživo vytvářené vůně a pachy, které je v domácích podmínkách možné nahradit různými prostředky od vonných tyčinek až po pálení pubického ochlupení. Také je dobré během sledování šetřit ostatním světlem, zapálit vzpomínkovou svíčku a nalít si skleničku
třeba dobrého vína… Přejeme intenzivní fugu zkušeností!

„Pravda a láska musí zvítězit nad lží a nenávistí“? V dnešní postrevoluční době je všechno zřejmě tak, jak si zasloužíme: unavená krajina, absurdní dramata, tekutá nehybnost. Pravda a láska zvítězí nad lží a nenávistí, ale někdy to trvá nenávistně a lživě dlouho.

Originální česko-německá videokniha na základě rozhovorů s pamětníky ze Saska a severních Čech, sdílejícími svou životní zkušenost se společenským vývojem posledních více než třiceti let. Videokniha je součástí původní performance, v níž umělecké duo VerRich v dialogu se zvukovým aktivistou Davem Phillipsem zpracovávají různé podoby převratu, jež (ne)způsobil revoluční rok 1989 v jednotlivých biografiích na obou stranách českoněmecké hranice. Autentické hlasy z doby minulé a dnešní, hlasy zdejší i cizí, lidské i nelidské se spojují do experimentální skladby plné napětí.
Fuga 89 vznikla ve spolupráci Centra pro střední Evropu Technické univerzity v Drážďanech, tamní DIE BÜHNE, Veřejného sálu Hraničář a GOGLMOGL produktion.
Performance i videokniha jsou dvojjazyčné (česko-německé).

Koncept a realizace: VerRich (Veronika Kyrianová a Richard Němec)
Hudba: dave phillips
Grafická spolupráce: Michal Nohejl
Střih a zpracování videí: Martin Pfann

Projekt vznikl za podpory:
EUREGION Elbe/Labe
Česko-německý fond budoucnosti
Univerzita J. E. Purkyně v Ústí nad Labem

 

UNDERGROUND COMEDY / stand up show

Jen komik a jeho publikum. Žádné kulisy, kostýmy, žádné role ani připravené skeče. Na našich pravidelných show vám vyprávíme vtipy ostré jako pepřový sprej. Humor, který vás nenechá v klidu. Témata, o kterých se nemluví.

Skupina Underground Comedy vznikla na přelomu let 2013 a 2014, kdy se dva zakladatelé projektu, Jan Adámek a Tomáš Plhoň, známí například z divadelní skupiny Arte della Tlampač, rozhodli protlačit formát stand-up comedy do České republiky. Z jakého důvodu? Měli pocit, že podobný projekt u nás dosud chybí.

„Myslíme si, že český humor je jednou z mnoha skvělých charakteristik našeho národa a jsme rádi, když tuto tradici můžeme oživovat. Dnešní doba si žádá komiky, kteří se nebudou bát odhalovat ty nejdrsnější pravdy o naší společnosti a o nás samotných. Zároveň máme pocit, že nadešel pravý čas, aby se mikrofonů chopila nová generace. Proto působíme i jako platforma a pořádáme pravidelné open-mic večery, na kterých dáváme příležitost novým talentům. Underground Comedy už není jen o týmu skvělých komiků a přátel. Chceme etablovat žánr stand-up comedy v Česku. A máme obroskou radost, že vy diváci nám dáváte najevo, že v tomhle jste s námi na jedné lodi. Jak? Že většinu našich show vyprodáte dřív, než stačíme lusknout prstem. Za to vám patří obrovský dík!“

 

 

Trochu divný večírek! / autorská produkce Kredance

Stačí se jen dívat a budou se dít věci!
Autorský projekt Kredance, tanečně-pohybová performance.